ترمیم دندان

مرکز دندانپزشکی امیران: هنگامی که دندان دچار پوسیدگی شود، باید پوسیدگی حذف و حفره ای ایجاد کرد، قسمت حذف پوسیدگی‌ با مواد ترمیم پر می شود. پوسیدگی فرآیندی است که دندان در طی آن کلسیم خود را از دست داده و نفوذ پذیر می شود، به علاوه محل تجمع باکتری و بای پروداکت باکتری می شود.

کلسیم مواد معدنی تشکیل دهنده بافت سخت بدن انسان است. در دوران داخل رحم که دندان شروع به شکل گیری می کند میزان کلسیم و تراکم نقش اساسی در تشکیل بافت های سخت استخوانی و دندان دارد.

زمانی کلسیم در فرایند پوسیدگی از دست می رود که محیط اسیدی از وجود مواد غذایی و زمان لازم برای فعالیت باکتری وجود داشته باشد، پس، لازمه پوسیدگی دندان، زمان، باکتری و مواد غذایی است که این سه مورد در کنار دندان قرار گیرند پوسیدگی شکل می گیرد، بنابراین با حذف هر یک از این موارد باعث جلوگیری از پوسیدگی می شویم.

 ترمیم دندان

مواد ترمیم دندان

مواد ترمیم دندان شامل گستره زیادی در دنیای نوین امروزی است و هر روز شاهد پیدایش نوعی جدید با‌ مختصات منحصر به فرد می باشد. از جمله شایع ترین مواد دندانی: آماگام، کامپوزیت، گلاس آیونومر، دایکال، و دیگر موارد است.

آمالگام یکی از بیشترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی است ولی با به‌ وجود امدن مواد دیگر که ظاهر و ساختار بهتر و پیشرفته تری دارد به علاوه مخاطرت زیست محیطی موجب شده محدودیت در استفاده این نوع مواد باشد کما اینکه همچنان شاهد وجود گسترده آمالگام هستیم، دلیل اصلی محدودیت محیط زیستی آمالگام وجود جیوه در آن است. کامپوزیت مواد رزینی با رنگ های مشابه دندان که قابل کیور (cure) است و بعد از اسید اچ (ایجاد تخلخل در دندان) و قرار دادن باندینگ ( نسل های جدید به همراه پرایمر ) کامپوزیت قرار داده می شود.

از نظر استحکام بنا بر استفاده درست و طرح مناسب . مکان دندان و شکل حفره . بهداشت فرد و قابلیت ایزوله کردن دندان قابل مقایسه است ولی در کل طبق مطالعات آلمانی هر دو در شرایط یکسان کاملا مشابه هم عمل میکنند. دندان از دو قسمت تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج قسمتی از دندان است که در حفره دهان مشهود و بیرون از لثه قرار دارد، ریشه درون استخوان و لثه قرار دارد.

 ترمیم دندان

تاج دندان دارای مینا (Enamel) می باشد. مینا بافت سخت دندانی است که بیرونی ترین لایه تاج دندانی است.  مینا فقط در تاج وجود دارد و در ریشه مینا نیست. به جای آن سمنتوم ( Cementum) ریشه را پوشانده است. عاج (Dentin) لایه درونی دندان می باشد که بعد از مینا و سمنتوم قرار گرفته است. رنگ زردی دارد و تراکم کلسیم کمتر از مینا در آن است. دارای توبول های عاجی است که مانند کانال هایی از ابتدا تا انتهای دندان به صورت بسیار زیبا قرار گرفته اند.

درون عاج ریشه دندان است و هنگامی که بهداشت رعایت نشود و تجمع غذایی داشته باشیم، فرآیند پوسیدگی از مینا شروع می شود. معمولا در این مرحله علایمی نظیر درد یا حساسیت وجود ندارد ولی وقتی ‌این فرآیند ادامه داشته باشد و به عاج برسد شروع علائم است و حساسیت به گرما و مخصوصا سرما شروع می شود.

در این مرحله اگر زودتر پوسیدگی که به عبارتی بیماری است فعال حذف شود، از ادامه این روند جلوگیری می شود، در غیر این صورت پوسیدگی به طرف ریشه پیشروی می کند و با این پیشروی درد و حساسیت بیشتر می شود. از این‌ جهت می توان با علايم اعم از درد یا حساسیت به سرما یا گرما عمق پوسیدگی را سنجید. 

در صورتی که دندان دچار پوسیدگی عمیق شود و باکتری به ریشه نفوذ کند با درگیر کردن ریشه، فرایند التهابی شروع می شود که فقط با حذف پوسیدگی و برداشتن کامل ریشه قابل درمان است.

امروزه به دلیل گزینه های متنوعی که برای ترمیم دندان وجود دارد شما می توانید بسیاری از مشکلات دندان های خود را با استفاده از این گزینه درمان کنید. مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف تمامی روش های ترمیم سازی دندان ها را برای زیبایی دندان های شما به کار می گیرد. این روش ها که برای ترمیم دندان در مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف به کار گرفته می ش.د مشکلات بسیاری مانند پوسیدگی، صدمه دیدگی و ... را که روی دندان به جود آمده است از بین می برد. برخی از روش های ترمیم سازی دندان را در ادامه بیان می کنیم.

ترمیم دندان

روش های ترمیم دندان چیست ؟

 برخی از مهمترین روش های ترمیم دندان که توسط مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف اجرا می شود عبارت است از :

1. برای ترمیم دندان ها به صورت مستقیم مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف تمامی اقدامات مورد نیاز داخل دهان را انجام می دهد. ماده ای سازگار با حفره دندان درون دندان ها ریخته می شود که از عفونت و پوسیدگی جلوگیری می کند. پر کردن پروتزهای دندانی به طور معمول مقرون به صرفه می باشد که مشکلات بیماران ار به خوبی حل می کند.

2.  آمالگام یکی از روش های ترمیم دندان می باشد که مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف با استفاده از 50 درصد جیوه و 50 درصد نقره این روش را برای زیبایی دندان ها به کار می گیرد. آمالگام هایی که نقره هستند هزینه ارزان تری دارند و آنها را به راحتی هم می توانید درون دندان ها قرار دهید.

3. پروتزهای کامپوزیت از رزین های ترکیبی تشکیل شده اند که بسیار محبوب می باشند. بسیاری از افراد برای ترمیم دندان خود از روش زیبایی کامپوزیت استفاده می کنند. مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف بهترین رنگ کامپوزیت ها را روی دندان های شما قرار می دهد. دوام آنها زیاد بالا نمی باشد و شما نیاز است که هر سال یک بار به پزشک برای بررسی آنها مراجعه کنید.

4. پروتزهای اینومر شیشه ای یکی از دیگر روش های ترمیم دندان می باشد که آن را به وسیله شیشه سیلیکات و اسید پلی اکریلیک تولید می کنند. این نمونه پروتزها تا حدودی ضعیف می باشند و به همین دلیل مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف برای دندان کودکان از این روش زیبایی استفاده می کند.

5. باندینگ های غیر مستقیم از دیگر روش های ترمیم دندان می باشد که لایه های باریکی از پورسلین روی آن شکل گرفته است. شما می توانید از مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف درخواست کنید تا با استفاده از این روش لکه های روی دندان های شما را از بین ببرد. زیبایی و شفافیت این روش یکی از بهترین مزیت های آن می باشد.  

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :