جراحی دندان

مرکز دندانپزشکی امیران: خارج کردن دندان از استخوان فک را کشیدن یا جراحی می گویند. هنگامی که دندانی به شدت تخریب شده و قابل ترمیم نیست آن را از ساکت (socket) استخوانی خارج میکنیم . قدم اول تشخیص و تهیه عکس رادیوگرافی است تا بتوان آناتومی ریشه دندان، جهت قرارگیری ریشه و نزدیکی ریشه های دندان به آناتومی مختلف فک و صورت از جمله عصب، دندان مجاور و بافت های دیگر دیده شود.

هر دندانی را نمی کشیم، دندان قابل بازسازی را باید نگه داشت و فقط دندانی که پیش آگهی ضعیف و نا امید ( hopeless) داشته باشد یا دندان های هشت ( عقل) که به صورت کج رشد کرده، دندان هایی که فضا برای قرار گیری در مجاورت دندان های دیگر ندارند کشیده می شوند.

قدم اول شرح حال بیمار است. شرایط عمومی بیمار باید سنجیده شود. با پرسیدن تاریخچه پزشکی و سلامت بیمار از شرایط عمومی او ایده کسب می کنیم و در صورت نیاز فشار خون یا دیگر مسایل بالینی سنجیده می شود، معاینه دقیق بالینی دندان، سنجیدن مکان و محل قرارگیری دندان، دسترسی به دندان مورد نظر مورد بررسی قرار میگیرد.

جراحی دندان

بعد از بی حسی مناسب و کافی برای بیمار ، اقدام به کشیدن دندان با وسایل مناسب ساخته شده برای این موضوع می کنیم. از موارد جراحی قرار دادن ایمپلنت دندانی است. ایمپلنت پیچ تیتانیومی است که برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. دندان که کشیده می شود، استخوان حفره ایجاد شده را پر می کند و این استخوان فضای مناسب قرار گرفتن ایمپلنت می باشد.

لازمه ایمپلنت سی تی اسکن داخل دهانی یا همان cbct است و به پزشک اجازه می دهد تا علاوه بر در نظر گرفتن ابعاد فیکسچر و نزدیکی آن با لندمارک های حیاتی ایده ای از کیفیت استخوانی می دهد. بهداشت محیط، وسایل استریل و پک شده، از اتاق درمان و وسایل گرفته تا خود ایمپلت و محیط دهان، از مهمترین مواردی است که باید رعایت شود.

روش های جراحی دندان متنوع می باشد که هر یک از این روش ها مزیت ها و ویژگی های مشخص شده ای دارد. شما زمانی که دندان خود را توسط مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف جراحی می کنید باید به خوبی برخی از نکات را در نظر داشته باشید و از دندان های خود مراقبت کنید. نکات بسیار زیادی در مورد جراحی دندان وجود دارد که مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف این نکات را به شما اعلام می کند. برخی از نکاتی که مربوط به نگهداری و مراقبت از دندان ها پس از جراحی می باشد را در ادامه بیان می کنیم.

جراحی دندان

نکاتی در مورد مراقبت و نگهداری از دندان ها بعد از جراحی دندان

برخی از مراقبت هایی که مربوط به جراحی دندان می باشد و مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف به شما توصیه می کن عبارت است از :

1. بعد از اینکه جراحی دندان شما انجام می شود باید روی دندان گاز استریل را تا 20 دقیقه نگه دارید. پس از آن بهتر است که نوشیدنی های یخ مانند بستنی و .... را بخورید. مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف هر نکته ای که مربوط به پس از جراحی کردن دندان باشد را بعد از جراحی به شما اعلام می کند.

2. از این مسئله که دندان خود را مک بزنید و یا آب دهانتان را قورت بدهید باید به طور جدی خودداری نمایید.

3. بعد از اینکه جراحی دندان را انجام دهید مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف داروهایی را برای درمان به شما معرفی می کند. این داروها خاص هستند که برای کاهش درد دندان تجویز می شود. شما باید به خوبی در مورد این داروها و زمان خوردن آنها اطلاعات کافی داشته باشید. در این صورت درد دندان شما کاهش پیدا می کند.

4. بعد از جراحی دندان به هیچ عنوان نباید نوشیدنی و مایعات گرم میل نمایید. مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف شما را پس از جراحی کردن دندان خوردن غذاهایی مانند سوپ و غذاهای جویدنی را برایتان ممنوع می سازد.   

5. شما پس از 7 الی 10 روز که از جراحی دندان هایتان می گذرد باید به مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف مراجعه کنید تا بخیه دندان هایتان را بکشد.

6. تورم و کبودی روی صورت شما بعد از جراحی دندان طبیعی می باشد که شما باید این امر را زیاد جدی نگیرید. مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف هر نکته ای که مربوط به  عوارض بعد از جراحی می باشد را برایتان توضیح خواهد داد.

7. در صورتی که پس از جراحی دندان خونریزی غیر طبیعی از دندان های خود مشاهده کردید و این خونریزی بند نمی آمد بهتر است به مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف مراجعه کنید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :