پروتز دندان

مرکز دندانپزشکی امیران: پروتز در دندانپزشکی به این معنی می باشد که دندان از دست رفته یا به شدت تخریب شده را جایگزین و بازسازی می کنیم.

پروتز به دو دسته اصلی ثابت و متحرک تقیسم می شود.

پروتز ثابت به دو بخش اصلی متکی بر ایمپلنت و متکی بر دندان تقسیم می شود و به تناسب نامگذاری استفاده می شود. به این معنی که پروتز ثابت متکی بر دندان برای دندان های تخریب شده مورد استفاده قرار می گیرد و پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت برای جایگزین کردن تاج دندان های از دست رفته قرار می گیرد. پروتز ثابت به نسبت مواد تشکیل دهنده به چندین نوع تقسیم می شود، از جمله pfm یا به عبارتی روکش هایی که اسکلت فلزی دارند و مواد سرامیکی روی آن قرار می گیرد.

نوع دوم زیرکونیوم یا فول سرام که با حذف هسته فلزی سعی در زیباتر کردن روکش دارند.

پروتز متحرک نیز بر چند قسم است:

دو دسته اصلی پارسیل و کامل می باشد و بنا به تعداد از دست دادن دندان ها تعریف می شود . اگر فردی کل دندان های یک فک را از دست دهد پروتز کامل متحرک برایش ساخته می شود. و اگر استخوان کافی برای گیر پروتز نداشته باشد (به علت گذشت زمان طولانی از شرایط بی دندانی) ایمپلنت برای این گونه بیماران قرار داده می شود تا گیر مورد نیاز برای پروتز باشد.

پروتز دندان

پارسیل برای بیمارانی ساخته می شود که یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشند پس برای این فضای بی دندانی پروتز متحرک ساخته می شود. پروتز پارسیل به تناسب فضای بی دندانی و موقعیت آن در فک در چند نوع و مدل ساخته می شود به عنوان مثال پروتز های پارسیل اکریلیکی و پروتز های پارسیل کروم کبالت( که فلز کروم کبالت در ساخت آن استفاده می شود) و پروتز فکساید. در کل بهتر از پروتز، حفظ دندان سالم با اقدامات پیشگیرانه است.

 یکی از روش های مقرون به صرفه و مناسبی که به جای ایمپلنت و یا لمینت می توانید مورد استفاده قرار دهید پروتز دندان می باشد. شما می توانید برای درمان مشکلات فواصل دندانی و یا دندان های شکسته به مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف مراجعه کنید تا یکی از پروتزهای دندانی را روی دندان های شما به کار بگیرد. شما در صورت بهم ریختن زیبایی دندان های خود بهتر است از پروتز دندان استفاده کنید. شما می توانید هر یک از بیماری های دندانی را در مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف درمان کنید.

معرفی انواع پروتز دندان

 به طور کلی بهتر است بدانید که پروتز دندان در مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف به دو صورت انجام می شود که هر یک از این روش ها دسته بندی های متنوعی دارد. برخی از انواع پروتزهای دندانی که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از :

1. پروتزهای دندانی ثابت دو نمونه دارد که به صورت ثابت شما می می توانید آنها را درون دهان نگه دارید. پروتز دندان ثابت ظاهر مناسبی دارد و طرفداران آن هم بسیار زیاد می باشد. شما می توانید نمونه های متنوع پروتزهای دندانی را در مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف روی دندان ها به کار بگیرید.

پروتز دندان

2. پروتزهای روکش دندان نمونه از پروتزهای ثابت می باشد که در صورت آسیب دیدن دندان از آن استفاده می کنند. زمانی که بخشی از مینای دندان از بین برود و یا آسیب ظاهری داشته  باشد شما می توانید از این پروتز دندان استفاده کنید. مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف نقص عملکردی دندان ها را با استفاده از این روش به بهترین شکل ممکن درمان می سازد.

3. بریج دندان ها از دیگر پروتز دندان می باشد که مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف روی دندان شما انجام می دهد. زمانی که شما در بین دندان های خود فاصله زیادی داشته باشید می توانید با استفاده از این روش فاصله بین دندانی را از بین ببرید. در واقع باید بدانید این روش بهترین روش برای پر کردن فاصله دندان ها است.

4. از دیگر نمونه پروتز دندان که  شما می توانید در مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف روی دندان ها اجرا کنید نمونه های متحرک می باشد. بسیاری از جوانان این نمونه از پروتزها را به جای دندان های مصنوعی مورد استفاده قرار می دهند.

5. پروتز دندان پارسل یکی از دیگر پروتزهای دندانی تکه ای می باشد که آن را به عنوان پروتزهای متحرک می توانید در مرکز دندانپزشکی امیران- دکتر سید حیدر اشرف روی دندان ها اجرا کنید. این نمونه از پروتزها را در بخش انتهایی دهان قرار می دهند. ظاهر فلزی آنها یکی از اصلی ترین ویژگی های این نمونه پروتزها می باشد. 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :