پیشگیری از پوسیدگی دندان

مرکز دندانپزشکی امیران: مهمتر از درمان پیشگیری است. از مهمترین روش های پیشگیری مسواک زدن، نخ دندان کشیدن . دهانشویه، فلوراید تراپی، تغذیه، سبک زندگی و عوامل محیطی است.

پوسیدگی دندان باعث تخریب ساختار دندان میشود. و قادر خواهد بود روی عاج و مینای دندان تاثیرگذار باشد.

عوامل پوسیدگی دندان :

پوسیدگی دندان چه زمانی اتفاق می افتد؟ اگر مواد غذایی که مصرف میکنیم حاوی کربوهیدرات باشند روی دندان باقی بمانند،  دندان دچار پوسیدگی میشود. مواد غذایی همچون نان، غلات، کیک، شیر و ... دارای کربوهیدرات میباشند.

باکتری های موجود در دهان این غذاها را مصرف میکنند، آن را هضم کرده و به اسید تبدیل میکنند.

در نتیجه باکتری ها و اسیدی که تولید کرده اند به همراه مواد غذایی باقی مانده روی دندان باهم ترکیب میشوند و پلاک تشکیل میدهند. پلاکی که به دندان چسبیده است. اسیدی که در پلاک وجود دارد سطح مینای دندان را حل کرده و سبب ایجاد سوراخ در دندان؛ به نام حفره میشود.

 پیشگیری از پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان:

 با حداقل دو بار مسواک زدن با خمیردندانی که حاوی فلوراید است از پوسیدگی دندان پیشگیری کنید. اگر مسواک زدن پس از هر وعده ی غذایی باشد در پیشگیری از پوسیدگی دندان تاثیر بیشتری خواهد داشت.

استفاده از نخ دندان در روز بسیار در بهداشت دندان و سلامتی آن تاثیر دارد.

از دلایل ایجاد پوسیدگی دندان کمبود ویتامین D در رژیم غذایی است. افرادی که از کودکی ویتامین D مصرف کرده اند تاثیر آن را در کاهش پوسیدگی دندان مشاهده کرده اند.

سم سفیدی به نام شکر مهم ترین عامل پوسیدگی دندان است. سعی کنید میزان مصرف قند و غذاهای شیرین را به ده درصد یا کمتر در روز کاهش دهید.

محدود کردن میان وعده ها نیز در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر است. اگر به طور مداوم و مکرر در حال خوردن یا آشامیدن باشید دندان ها به طور مداوم مورد حمله قرار میگیرند. سعی کنید وعده های غذایی مفید و مغذی مصرف کنید. از خوردن کربوهیدرات هایی که روی دندان باقی میمانند مانند اسنک ها و چیپس خودداری کرده و در صورت خوردن وعده های غذایی چسبنده دندان های خود را مسواک بزنید.

پیشگیری-از-پوسیدگی-دندان

اگر به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید به شما در پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک بسیار زیادی خواهد کرد. به طور منظم و حداقل دو بار در طول سال به دندان پزشک مراجعه کنید تا از سلامت دندان های خود اطمینان پیدا کنید و در صورت نیاز آنها را ترمیم کنید.

و اما ساده ترین راه در پیشگیری از پوسیدگی دندان نوشیدن آب است. زیرا نوشیدن آب باعث میشود بزاق بیشتری تولید شود و در نتیجه باکتری های مضر دهان از بین میروند.

با کاهش مصرف خوراکی های شیرین و خوردن فیبر بیشتر به سلامت دندان خود کمک کنید. رژیم غذایی که سرشار از فیبر باشد و قند کمی در آن وجود داشته باشد بهترین رژیم غذایی برای سلامت دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان میباشد. میوه ها و سبزیجاتی که غنی از فیبر میباشند به تمیز نگه داشتن دندان و لثه کمک میکنند. مصرف موادی همچون شیر، پنیر، ماست و دیگر لبنیات که غنی از کلسیم و فسفر هستند نیز باعث افزایش ترشح بزاق شده و باکتری های دهان را از بین میبرند.

مسواک : از مهمترین روش های پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های لثه و دندان، مسواک زدن و تمیز کردن دندان، از پلاک میکروبی تشکیل شده بر روی آن به روش مسواک زدن‌ می باشد. چه با‌ خمیر دندان چه بی‌ خمیر دندان، اگر مسواک به روش درست زده شود همان‌ تاثیر را دارد.

روش های مختلفی برای مسواک زدن تعریف شده و هر کدام ادعا می کنند که بهترین روش هستند، اما مهم تر از آن نکات زیر می باشد که با رعایت کردن آن بهداشت دهان و دندان تا حدودی رعایت می شود.

 پیشگیری از پوسیدگی دندان

بعد از هر وعده غذایی باید مسواک زد بدین معنی که اگر بعد از شام، تنقلات، میوه یا شیرینی مصرف کنیم باید بعد از آن مسواک بزنیم.

بهترین زمان برای مسواک زدن بلافاصله بعد از مصرف غذا است و نباید تاخیر کرد، چون فرآیند پوسیدگی شروع می شود. مگر اینکه نوشیدنی های کربنات دار مانند نوشابه مصرف شود که گفته می شود به دلیل اینکه باعث دکلسیم شدن لایه سطحی دندان می شود می تواند با مسواک زدن نادرست به مرور زمان و تکرار باعث حساس شدن دندان و چه بسا برداشتن لایه ای از مینا شود.

گفته می‌شود حداقل مسواک در یک شبانه روز یک بار به صورت اصولی می باشد و کمتر از آن باعث پوسیدگی می شود. تاکید می شود به صورت اصولی و کامل.

فشار مسواک باید ۲۵ نیوتن باشد یا به عبارتی به اندازه ای باشد که مدادی که تازه تیز شده نشکند. پس این فشار حداقل است ولی زمان تقریبی باید چهار دقیقه باشد.

مسواک باید نرم باشد و از مدیوم یا خشن نباید استفاده شود. چرا؟ چون با‌ مرور زمان و عدم کنترل فشار می تواند موجب تحلیل لثه و یا حتی از بین رفتن مینا دندان، حساسیت و شروع پوسیدگی شود.

پس چرا این مسواک ها تولید می شود؟ زیرا خریدار دارد و مردم می خرند. تا زمانی که مشتری برای کالایی باشد تولید کننده تولید می کند حتی اگر اشتباه باشد!

بین سه تا چهار ماه یک بار باید مسواک عوض شود زیرا محل رشد باکتری و قارچ می شود . باید در این مدت الیاف مسواک از هم باز شود در غیر این صورت فشار و‌ مدت‌ مسواک زدن نادرست است.

نخ دندان:

گفته می شود هفتاد درصد بهداشت دهان و‌ دندان و‌ جلوگیری از پوسیدگی دندان کشیدن نخ دندان است.

معمولا غذا بین دندان ها می رود و تنها روش برای جلوگیری از اجتماع مواد غذایی کشیدن نخ دندان به شکل c می باشد. باید توجه داشت‌ تمام فضاهای بی دندان باید نخ‌ کشیده شود و نه فقط دندان های جلو و یا فقط دندان های عقب.

معمولا بیشترین و شایع ترین پوسیدگی موجود در دهان پوسیدگی های بین دندانی است. و متاسفانه زمانی متوجه می شویم که پوسیدگی آن قدر پیشرفت کرده که نیاز به عصب کشی و ترمیم وسیع دارد.

کشیدن نخ دندان بعد از مصرف هر گونه مواد غذایی یا تنقلات ضروری است، مخصوصا پس از مصرف مواد شیرین و قندی اکیدا توصیه می شود.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :